Franchise Nedir?

Adını sıkça duyduğumuz ve birçok kişi tarafından da tercih edilen franchise sistemini bugün sizlere anlatacağız.Franchise Nedir?

Adını sıkça duyduğumuz ve birçok kişi tarafından da tercih edilen franchise sistemini bugün sizlere anlatacağız. Franchise bir sistem olup, özünde topluluğu ifade etmektedir. Büyük bir firma ilk etap da kurulduğunda kendi restoranlarını ya da mağazalarını açmak yerine, franchise adı altında belirli bir isim hakkı karşılığında mağazasının aynısını başka bir kişiye açmasını teklif etmektedir. Örnek olarak Dominos firmasını ele alacak olursak, şirketin kurulmasından sonra büyümesi gerekmektedir. Fakat şirket sahibi tek başına tüm şehirlere ya da ülkelere bu şirket götürmesi durumda maddi açıdan zorlanacak ve zarar edebilecektir. Bu sebepten dolayı da isim hakkını başka birisine belirli bir süre ile satmaktadır. Bugün Dominos firması ortalama olarak 500.000 TL civarında para alırken, bu paranın da size en geç 2 sene içerisinde geleceğinin garantisini vermektedir. Bunun en büyük garantisi ise yapmış olduğu reklamlar ve kampanyalardır.

Franchise sisteminin güzelliği paranın toplandığı ana merkez tarafından her şeyin karşılanmasıdır. Örneğin, reklamlar, kampanyalar, promosyon ürünleri ve normal ürünlerin hepsi firma tarafından karşılanmaktadır. Aslında bu sistem yani franchise sistemi sayesinde ortak bir kasaya tüm bayiler para koymakta ve bu para bayiler için harcanmaktadır. Böylelikle bir kişi değil herkes kazanmış olmaktadır. Sistemin tek avantajı elbette bu da değil. Daha birçok avantajı ve dezavantajı bulunan bu sistem sayesinde birçok kişi yatırdığı parayı kısa zaman içerisinde kazanabiliyor. Fakat burada da önemli olan hangi firma ile çalışıyor olmanızdır. Eğer iyi bir firma ile yola girdiyseniz paranızı çıkartabilirsiniz, fakat iyi bir firmadan franchise almadıysanız maalesef paranızı bırakın çıkartmayı kara bile geçemeyebilirsiniz. Bu sebepten dolayı franchise alınmadan önce firma mutlaka araştırılmalıdır.

Türkiye’de franchise çok uzun yıllardan beri olup, girişimcilerin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Birçok girişimci kendi mağazasını açmak yerine, bu tarz büyük sistemleri tercih eder ki, masrafları yarı yarıya indirmiş olur. Reklam, ürün ve hediyeler gibi birçok para gerektiren konuyu daha ilk baştan büyük firmalar ile çözmüş olursunuz. Oysa eğer girişimciler kendi yerlerini açarlar ise, bu harcamaların hepsini kendileri yapacakları için ilerleyen dönemde zarar edebilirler. Hem paralarını riske atmamak hem de geri dönüş garantisi olan bir firma ile çalışmak için ülkemizde birçok akıllı girişimci franchise sistemini tercih etmektedir.

Özetleyecek olursak, makalemizin temel amacı, yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilerin kesinlikle franchise sistemlerine göz atmaları ve girecekleri sektörde iyi bir franchise olup olmadığıdır. Eğer var ise o firmanın isim hakkını almak ve o isim adı altında satış yapmaktır. Hem prestij hem de daha çok ve daha kısa zamanda para kazanmak için en karlı yöntemin bu olduğunu söylüyoruz. Franchise hakkında her firma farklı şartlar öne sürebilir. BU nedenle öncelikle franchise alacağınız firmanın şartlarını okumanız ve değerlendirmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Sonradan vazgeçmemek ya da pişman olmamak için sistemin iyice araştırılması ve hakkında detaylı bilgi alınması çok daha yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir