Bayilik Almak

Bayilik almak ile ilgili sizlere sınırsız sayıda makale yazdık. Fakat yinede aklınızda kalan sorular ya da bazı eksik kısımlar olabilir. Bunları kapatmak adına bu makalemizde de bayilik almanın yararları ve zararları hakkında biraz yazacağız.Bayilik Almak

Bayilik almak ile ilgili sizlere sınırsız sayıda makale yazdık. Fakat yinede aklınızda kalan sorular ya da bazı eksik kısımlar olabilir. Bunları kapatmak adına bu makalemizde de bayilik almanın yararları ve zararları hakkında biraz yazacağız. Eğer bir bayilik almayı düşünüyorum diyorsanız, mutlaka etrafınızdaki insanlardan fikir almalısınız. Bayiliğini alacağınız firmanın etrafta nasıl bir itibara sahip olduğunu ve insanların gözünde nasıl göründüğünü araştırmanız doğru olacaktır. Birçok kişi araştırma yapmadan firmalar ile anlaşmakta ve bayilik almaktadır. Sonucunda ise, beklenmedik olaylar ile karşılaşılıyor ve maalesef bayilik bırakılmak isteniyor. Fakat anlaşmalar yapıldığı için bu mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle de insanlar bayilik almaktan soğuyor ve kendi iş yerlerini açmaya karar veriyorlar. Fakat bir bayilik almanın da çok ciddi avantajları var diyebiliriz.

İlk olarak bayilik almanın avantajları arasında reklam bulunmaktadır. Siz bir firmaya bağlanırsınız ve ürünleri satmaya başlarsınız. Fakat her işletme de olduğu gibi biraz reklam yapmanız gerekecektir. Bu reklamı sizin yapmanızda hem ekstra masraf hem de fazladan zaman harcamak anlamına gelecektir. Oysaki büyük firmalar zaten kendi bünyelerinde reklamlar vererek hem kendileri hem de bayileri için reklam yapmış oluyorlar. Böylece toplu bir reklam vermiş gibi olup, daha çok kar etmiş oluyorlar.

Bayilik almanın kötü yanlarından birisi ve en önemlisi ise paradır. Paranız eğer yok ise firmadan bir bayilik almanız mümkün olmayacaktır. Çünkü bütün firmaların hepsi yüklü miktarda para istemektedirler. Eğer yüklü miktarda paranız yok ise, muhakkak sizden teminat isteyeceklerdir. Gerek vereceğiz hava parası gerekse de ürünleri ilk etapta almak için peşin paraya ihtiyacınız olacaktır. Eğer tüm bunları karşılayacak paranız yok ise, bayilik almaya kesinlikle girmemelisiniz. Ürünlerinizi satacağınız mekânın dizaynını bile o firma belirleyecek ve onların istekleri doğrultusunda yaptırmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle de birçok kişi daha başlamadan bu işi bırakabiliyor. Özellikle yemek sektöründe olan restoran zincirlerinin ciddi şekilde bayilik alacak olan kişileri yorduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu nedenler yüzünden firmalar ilk etapta kişinin parasının ya da teminatının olup olmadığına bakmaktadır. Eğer istedikleri maddi durumu karşılayamazsanız, kesinlikle sizinle iş yapmaz bayilik vermezler.

Özetleyecek olursak, bayilik almak isteyen kişilerin firma yetkilileri ile oturup detayları ile görüşmeleri gerekmektedir. Özellikle de 1 senelik bir program çıkartılmalı ve ne kadar para harcanması gerekiyor ya da nelerin yapılması gerekiyor hepsi araştırılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir