Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bayilik alacak olan kişiler elbette ki büyük bir firma ile çalışacakları için birçok konuyu gözden geçirmelidirler.Bayilik Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bayilik alacak olan kişiler elbette ki büyük bir firma ile çalışacakları için birçok konuyu gözden geçirmelidirler. Özellikle bu para işlerinde çok sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntıların yaşanmaması ve daha rahat bir ticaret hayatı geçirmek için mutlaka ama mutlaka bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bunların neler olduğuna bakacak olursak, saymakla bitmez. Fakat bizler sizlere can alını iki noktayı bugün ki makalemizde anlatacağız. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman kesinlikle bayiliğinizi aldıktan sonra bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bunlardan birincisi hepimizin de tahmin edeceği üzere para kısmıdır. Eğer paranızı bu işe başlamadan önce ayarlamazsanız, ilerleyen zamanlarda çok daha büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Çünkü bayilik veren firmalar genellikle yüksek fiyatlardan teminat isterler. Bu teminatları karşılayamaz iseniz, daha sonraki dönemlerde çok daha büyük sıkıntılar sizleri bekleyecektir. Bununla birlikte birçok kimse bayilik alırken bildiğiniz gibi isim hakkına da para ödemektedir. Eğer isim hakkını alırken ödeme yapmanız gerekiyorsa belirli bir miktarda bu kısma para ayırmalısınız.

İşte tamda bu noktada isim hakkına ödeme yaparken bildiğiniz gibi bir lisans satın alacaksınız. Bu lisans kimi firmalarda 5 yıl olurken kimilerinde 10 yıla kadar çıkabiliyor. Bu zamanın çok iyi ayarlanması ve tekrar yapılacak olan ödemenin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Her 5 senede bir 500.000 $ vermek sizi çok ciddi şekilde sıkıntıya sokacaktır. Bu sebepten dolayı bunun zamanlamasını çok iyi bir şekilde hazırlamanız gerekecektir. Eğer iyi bir lisans anlaşması yaparsanız, hem paranız cebinizde kalır hem de lisans süreniz bittikçe bu parayı ödemek zorunda kalmazsınız. Birçok bayi vermiş olduğu isim hakkı parasını 3 yıl içerisinde ya da ucu ucuna 5 yıl içerisinde çıkartırken, sizlerde bu parayı tekrar tekrar vermek zorunda kalmazsınız.

Yukarıda belirttiğimiz bu iki hususa çok dikkat etmeli ve mutlaka bu iki hususu dikkate alarak bayilik alımlarınızı yapmalısınız. Aksi halde belirttiğimiz gibi daha büyük zorluklar ile karşılaşabilir ve bütün ticaret hayatınızı baştan sona sonlandırabilir ya da daha kötüye gitmesine neden olabilirsiniz. Eğer bu yukarıda vermiş olduğumuz hususlar dikkate alınır ise ilerleyen zamanlarda yapacağınız ticaretlerde çok daha rahat geçebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir