Garanti Bankası Personel Alıyor

Garanti Bankası, İstanbul ve Sivas’ta bulunan şubelerin açık personel kadrolarında görevlendirilmek üzere Şubat ayı itibariyle personel alımı yapacağını duyurdu.

Bankacılık sektöründe görev yapacak olan personellerin Garanti Bankası tarafından belirlenen özel şartlara sahip olmaları gerekiyor. Peki banka personel alım ilanına kimler başvurabilir? Başvuru süreci nedir?

ALINACAK PERSONEL:

Müşteri Temsilcisi alımı yapılacaktır.

ADAYLARDA ARANILAN GENEL ŞARTLAR:

Lisans ya da meslek yüksekokulu mezunu ya da öğrencisi olmak, Henüz 30 yaşını aşmamış olmak, İstanbul veya Sivas’ta ikamet edebilecek olan, Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış ya da en az 1 yıl tecilli olmak, Günde 6,5 saat olmak üzere haftada 6 gün  çalışabilecek, İletişim becerileri kuvvetli, ikna kabiliyeti gelişmiş, satış yapma konusunda da istekli olmak şartlarına sahip personel alımları yapılacaktır.

İŞ TANIMI:

Telefon Bankacılığı aracılığıyla Bankacılık hizmeti almak için arayan müşterilerimizin taleplerinin alınması ve gerçekleştirilmesi, ayrıca banka ürünlerinin satışının yapılması.

Garanti Bankası Personel Alım İlanı ve Detaylı Bilgiye Ulaşmak İçin http://www.yenibiris.com/garanti-bankasi-is-ilanlari?firma=16397&frm=10948 Linkini Tarayıcınızın Adres Satırına Kopyalayabilirsiniz.

Android uygulamamızı indirmek için>> TIKLAYIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir