Üniversiteler Akademik Personel Alım İlanı

Üniversiteler Akademik Personel Alım İlanı

Üniversiteler Akademik Personel Alım İlanı

Üniversiteler Akademik Personel Alım İlanı

14 Haziran 2016 Salı 11:59
Üniversiteler Akademik Personel Alım İlanı

Birçok üniversite akademik personel alımı yapacak. Detaylar haberimizde...Birçok üniversite akademik personel alımı gerçekleştirecek.Akdeniz Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi akademik personel alımı gerçekleştirecek. Bu yazımızda akademik kariyere dair ayrıntıları ve akademik personel alımı yapan üniversiteler hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.ÖĞRETİM GÖREVLİSİ

Öğretim görevlisi, doktora derecesine sahip olma zorunluluğu olmayan ve özel uzmanlığı gerektiren konularda yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere geçici veya daimi olarak görevlendirilen kimsedir. Doktorasını tamamlamış öğretim görevlisi, ilgili uzmanlık alanında doçentlik sınavına başvuruda bulunabilirler.

Öğretim görevlileri aynı zamanda başka bir resmi görev almış veya serbest meslek sahibi kişiler de olabilir. Öğretim görevlisi fakülte profesörler kurulunun teklifi ve üniversite senatosu tarafından verilen onay ile esas veya yardımcı öğretim üyesi kadrolarından boş olan birisine tayin edilir. Yine aynı yol izlenerek görevlerine son verilebilir. Nakil ile gelen öğretim görevlileri kendi derecelerinde aylık alırken, serbest meslek sahibi olan öğretim görevlilerine ise belirli bir aylık ödenir.ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLMAKBaşvuru sonrasında ilan edilen sayının 4 katı kadar aday incelemeye tabi tutulur. Bu ön değerlendirme işlemi oluşturulan bir komisyon tarafından yapılmakta olup, sizin yükseköğretim kurumuna bizzat gitmenize gerek duyulmamaktadır. Ön değerlendirme işlemi ALES puanınızın %60′ı ile yabancı dil puanınızın %40′ı dikkate alınarak gerçekleştirilir. Meslek yüksekokullarına müracaatlarda ise ALES puanının %70’ini ve lisans mezuniyet notunun %30’unu dikkate alarak belirler. Yani ön değerlendirme aşamasını geçebilmeniz için ALES puanı, yabancı dil puanı ve not ortalamasının iyi derece olması gerekmektedir. Ön değerlendirmeden başarıyla geçen öğretim görevlisi adayları yazılı sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınav sonrası yapılan ikinci değerlendirme işlemi sırasında ise adaylar ALES puanınızın %30′u, lisans not ortalamanızın %30′u, yazılı sınav notunuzun %30′u ve yabancı dil puanınızın %10′u alınarak sıralamaya tabi tutulurlar. Bu oluşturulan sıralamada alınacak kadro sayısına göre en başarılı olan adaylar listenin başından itibaren yayımlanacak olan bir kararname ile işe alınırlar. Genellikle birbiri ile çok karıştırılan öğretim görevlisi ile öğretim  üyesi arasındaki farklar neler bir göz atalım. Unutulmaması gereken bir konu her iki gruptaki kişiler de öğretim elemanı olarak isimlendirilirler. Öğretim üyesi akademik kariyeri olan, ünvanı olan kişidir. Araştırma görevliliği ile başlar, proflukla sona erer. Birinci dereceden memur olarak emekli olurlar. ilk görevleri bilimsel çalışma yapmaktır. Öğretim görevlisi, doktora yapabilir lakin akademik kariyer yapamaz ve ünvan alamaz. Eğer öğretim üyeliği kadrosuna geçmezse ölene kadar öğretim görevlisi olarak kalır. Genellikle öğretim üyeleri üzerindeki birikmiş ders yükünü azaltmak için, eğitimin birinci ikinci sınıflarındaki mecburi temel dersleri vermek üzere kadroya alınırlar.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL ALIM İLANI İÇİN TIKLAYINIZ.MERSİN ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL ALIM İLANI İÇİN TIKLAYINIZ.OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL ALIM İLANI İÇİN TIKLAYINIZ.İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK PERSONEL ALIM İLANI İÇİN TIKLAYINIZ.
Son Güncelleme: 14.06.2016 11:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.